Burun Ameliyatı

Burun Ameliyatı Ne Kadar 2021

İnsan yüzünün hemen hemen orta kısmında bulunan burun hem işlevsel hem de görünüş açısından oldukça önemli bir organ olmaktadır. Çeşitli sebeplerden dolayı pek çok insanın burnundan rahatsızlık duymakta ve bunun ameliyat olmaktadır. Devlet ve özel hastanelerin veya kliniklerin hepsinde bu konuda hizmet veren uzman doktorlar bulunmaktadır.

Son zamanlarda dış görünüşün oldukça önemli olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek olmaktadır. Özellikle sosyal medyanın hayatımıza girmesi herkesin güzel görünmeliyim algısı ile düşünmesi, bakışları en dikkat çekici taraf olan yüze çevirmiştir.

İnsanların çok büyük bir oranı yüzün içerisindeki organlardan burunu beğenmez. Daha çekici hale gelmek ve kendilerine olan güveni arttırmak için estetik ameliyatları yapılır.  Burun Ameliyatı Ne Kadar 2021 ameliyat fiyatları çoğunlukla uygulamaya bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Burun Ameliyatı Nedir?

Burnunu şeklini değiştirmek ya da yaşanan rahatsızlıkların önüne geçmek için yapılan estetik ve cerrahi operasyonlar burun ameliyatı olarak adlandırılır. Burun ameliyatları burnun şeklini değiştirerek sadece estetik açıdan güzel bir görünüm kazanmanızı sağlamaz. Bunun yanı sıra yaşanan nefes alıp verme problemlerini de giderir.

Burun deliklerinin genişliğini daraltmak, burun ve üst dudak arasında bulan genişliğin açısını değiştirmek, burun ucunu kaldırmak, kemer kısmında değişiklik yapmak ve burnun küçültmek veya büyültmek, burun ameliyatının çeşitleri arasında sayılabilir. Burun ameliyatı ile doğuştan veya sonradan oluşmuş görünüş bozuklukları giderilir.

Rinoplasti Nedir?

Burnu yeniden şekillendirme olarak adlandırılan rinoplasti burun estetiğine verilen isimdir. Estetik cerrahi ameliyatların tamamı rinoplasti olarak adlandırılır. Burunda sonradan meydana gelen deformasyonlar ya da doğuştan var olan hasarlar rinoplasti ile düzeltilmektedir. Bu nedenlerin yanında kişisel tercihler için de kişiler rinoplasti yaptırır.

Rinoplasti sonucunda birey hem kendine olan güvenini arttırır hem de daha rahat ve doğru nefes almaya başlar. Çünkü burun şekli doğru nefes almak için oldukça önemlidir. Burun ile dudak arasındaki açı, burun kemeri, deliklerin genişliği veya darlığı… Bunlar doğru nefes için önemli unsurlar olmaktadır. Burun Ameliyatı Ne Kadar 2021 fiyatları genellikle yapılan işleme göre değişiklik göstermektedir.

Hangi Durumlarda Burun Ameliyatı Yapılmaktadır?

Burun estetik ameliyatları yani rinoplasti görsel düzenleme için yapılabileceği gibi yaşanan bir rahatsızlık durumunda da yapılır. Solunum sisteminin en önemli parçalarından birisi olan burun, nefes alınmasını engelleyebilecek durumlarda olabilir. Bu durumlar doğuştan olabileceği gibi bir kaza sonrası da olabilmektedir. Burun yapısında oluşan düzensizlik burnun işlevini doğru bir şekilde yerine getirememesine neden olur. Bu durumda bir burun ameliyatının yapılması gereklidir.

Ancak yapılan burun ameliyatların birçoğu görsel estetik üzerine yapıldığı gözlemlenir. Bunun sebebi de yüzün önemli bir parçası olan burnun, güzel olması diğer hatların güzel görünmesine neden olacağı içindir.  Bu açıdan bakıldığı zaman burun ameliyatı yaptırmak için temek iki sebep bulunur. Bunların ilki estetik bir görünüm kazanmak diğeri ise işlevsel olarak yaşanan bir rahatsızlığın önüne geçmek içindir. Burun ameliyatları şu durumlarda yapılır;

  • Kişinin yaşadığı bir şiddet veya kaza durumunda oluşan burnun yapısal değişimleri görünümün estetiğini bozduğu gibi doğru nefes alımını da engeller. Bu yüzden bu tarz durumlarda rinoplasti uygulanır.
  • Kişide doğuştan var olan kemerli veya uzun bir burnu özellikle yan görüntü de çok estetik durmadığı düşünülür. Bu yüzden yapılan estetik operasyonu ile bu durum engellenerek burun istenilen küçük ve düz formata getirilmektedir.
  • Kişinin burnunun ucu ile üst dudağı arasındaki mesafe ve açı kısa ise nefes alma problemi meydana gelebilir. Bu durumda burun ameliyatı ile burun ucu kaldırılarak hem daha simetrik bir görünüm kazanılır hem de rahat nefes alma sağlanmış olur.
  • Burun deliklerinin büyük veya küçük olması gibi şikâyetler üzerine de burun ameliyatı yapılır.

Burun Ameliyatında Doktor ve Hasta Dikkatli Olmalı Mıdır?

Burun estetiği yaptırmak isteyen kişilerin operasyon öncesinde ve operasyon anında dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Her ne kadar basit bir işlem olsa da her cerrahi operasyonun bir riski bulunmaktadır. Bunun önüne geçmek için operasyon öncesi ve sırasında alınan önlemler oldukça önemlidir. Burun aslında oldukça hassas bir bölgedir. Kanamanın en yoğun olduğu yerlerden birisi olduğu için, cerrahi işlem sırasında kanamanın az olmasına doktorların önem gösterdiği bilinir. Bu yüzden doktorlar kansız bir şekilde ameliyatı sonlandırmayı hedefler. Arzulanan bu kansız ortamın yaratılması için bazı ilaçlar kullanılır.

Burun Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyat sırasında doktor temiz ve özellikle kanama olmayan bir işlem gerçekleştirmeyiz arzular. Doktorun hedeflediği bu ortam sağlanırken hastanın da işlem öncesi dikkat etmesi gereken önemli ayrıntılar vardır. Bu ayrıntılar kısaca şu şekildedir;

  • Ameliyattan önce doktor ile var olan kronik rahatsızlıklar, kullanılan ilaçlar hakkında bilgi verilmelidir.
  • Ameliyat tarihinden en az 1 hafta önce aspirin gibi kan sulandırıcı etkiye sahip ilaçlar tüketilmemesi tavsiye edilir. Aksi durumda kan akışı hızlanacağı içi işlem sırasında kanama çok fazla yaşanabilir.
  • Burun akıntısının yaşandığı bahar alerjiniz var ise ya da grip, nezle, soğuk algınlığı yaşandığı bir dönemde iseniz bu durumun doktora söylenmesi ve gerek görülürse işlem tarihinin ertelenmesi gerekebilir.
  • Tıpkı aspirin ve türevi ilaçların tüketilmeyeceği gibi bitki çaylarının da tüketilmesi kan sulandırıcı etkilerinden dolayı tavsiye edilmemektedir.
  • Kadın hastaların regl döneminde ameliyat olması pek uygun değildir. Çünkü oluşabilecek ödem bu dönemde artabilir. Böyle bir bilginin de doktor ile paylaşılması gerekmektedir.

Hastanın ameliyat öncesi dikkat etmesi gerekenler bu şekildedir. İşlem sırasında genel ya da lokal anestezi etkisinde olacağı için dikkat etmesi gereken bir nokta mevcut değildir.

Burun Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Solunum sisteminin en önemli organlarından birisi olan burun, aynı zamanda göz ve beyin ile bağlantılı bir organdır. Yapılan operasyon sonrasında hasta en azından 4 ya da 6 saat ayağa kalkmadan gözetim altında tutulmalıdır. Bu yüzden burun ameliyatı sonrasında hastanın 1 gün boyunca sık sık ayağa kalkması tavsiye edilmez. İhtiyaç gereği durumlarda ayağa kalkma yaşanırsa baş dönmesi ve buna bağlı gözlerde karama yaşanabilir.

Burun oldukça hassas ve kemiği kıkırdak olduğu için işlem sonrası şiddetli veya orta seviyede ağrı yaşanabilmektedir. Bunun için doktorun tavsiye ettiği ağrı kesicilerin kullanılması ve hastanede anestezi etkisini yitirmeden ağrı kesici ilaç tedavisinin uygulanması gerekir.

Her ameliyat sonrasında yaşandığı gibi Burun Ameliyatı Ne Kadar 2021 genizden kan sızıntısı yaşanabilir. Bu durumda mide bulantısı ve kusmaya neden olur. Kusuntunun kanlı ve çıkan dışkının da koyu renkli olması bu kan sızıntısından kaynaklandığı bilindiği için korkulmaması gerekir. Ameliyattan sonra hastanın en azından 2 veya 3 gün sıvı gıdalar tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Burun çevresinde yaşanan morluk ve kızarıklar oldukça normaldir. Bu hasarlar gidene kadar güneşe çıkılmaması tavsiye edilir. Ameliyattan sonra 15 gün boyunca sümkürmek ve aksırmak tehlikelidir. Aynı zamanda bu 15 gün yüksek yastık ile yatılmalıdır. Burun şekli tam olarak yerleşene kadar gözlük kullanılmamalıdır. Bu da bazı durumlarda 6 ayı bulabilir.

Burun Ameliyatları Her Zaman Başarılı Sonuçlar Verir Mi?

Burun ameliyatlarının başarılı olup olmaması burnun kemiğinin ve üstündeki derinin yapısına bağlıdır. Bazı durumlarda ameliyat sonra burnun şekli 6 ya da 8 ay düzelmemektedir. Bu kişisel ve genetik faktörlere göre değişiklik gösteren bir olgudur. Ancak Burun Ameliyatı Ne Kadar 2021 fiyatları uygun olmasına rağmen çoğunlukla kaliteli ve güzel sonuçlar verdiği söylenebilir.

Burun Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Burun ameliyatlarının en büyük avantajı kesinlikle nefes alış verişini doğru kontrol etmesinde görülür. Doğru nefes alamama durumunda gece uykusu bile sağlıklı olmaz. Rahat bir uyku ortamı sağlanamaz. Ancak burunda yapılan küçük operasyonlar ile hem nefes alma doğru bir şekilde olur hem de daha rahat ve sağlıklı bir uyku ortamı sağlanır. Burnun işlevselliğinin yanında estetik olarak da güzellik sağlar. Bu da kişinin özgüvenini ve kendisine saygısını arttırır.

Burun Ameliyatı Fiyatları Nelerdir?

Burun ameliyatlarının fiyatların yapılan merkeze, doktora göre farklılık gösterir. Bunun yanı sıra yapılan işlem de fiyatta değişiklik nedenidir. Bazı hastalarda işlem sadece 1 saate bitebilirken bazı durumlarda bu 4 saate kadar çıkabilmektedir. Estetik cerrahiler bu durumlara bağlı olarak fiyat biçmektedir. Burun Ameliyatı Ne Kadar 2021 fiyatlar genelde uygun olmakla beraber, alınan sonuç oldukça kalıcı ve ömürlüktür.

Paylaş

Daha Fazla Yazı

dmeo deo Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci 2021 Burun estetiği operasyonlarında önemli olan nokta hasta ile doktorunun karşılıklı güven oluşumu içinde hem fikir olarak değişikliğe

demo yazı

dmeo deo Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci 2021 Burun estetiği operasyonlarında önemli olan nokta hasta ile doktorunun karşılıklı güven oluşumu içinde hem fikir olarak değişikliğe

Popüler Hizmetler

Linkler

Sosyal Medya